WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ...

Ekologiczna inwestycja w Małszewie

GMINA JEDWABNO
Gmina Jedwabno buduje sieć wodno-kanalizacyjną we wsi Małszewo.

Ma być wygodniej i bardziej ekologicznie. W Małszewie w gminie Jedwabno ruszyła budowa sieci wodno-kanalizacyjnej. Dzięki inwestycji cały obszar wsi ma być już w pełni skanalizowany i z dostępem do bieżącej wody. „Będzie skanalizowana część wioski, która jest bardziej turystyczna, co poprawi komfort mieszkańców i turystów, którzy tam przebywają oraz wpłynie na ekologię jeziora i miejscowości, na czystość” – podkreśla Robert Paratowski, sołtys Małszewa. Bo jezioro Małszewskie to wizytówka Małszewa, która od lat przyciąga turystów i nowych mieszkańców. „Turystów mamy bardzo dużo. Cała ta część, która będzie inwestowana, to są turyści. Też są osoby, które są zameldowane na stałe. Bardzo jesteśmy przeszczęśliwi, że w końcu ta inwestycja ruszyła. Wiadomo, że to potrwa jakiś czas, ale będzie zrobione” – dodaje Kamila Szczepańska, radna wsi Małszewo.

Nowa inwestycja poprawi komfort życia mieszkańców oraz umożliwi ekologiczny sposób odprowadzania ścieków. „Jeszcze 10 lat temu tutaj w ogóle dookoła tego jeziora w miejscowościach Małszewo, Burdąg, Waplewo nie było kanalizacji. Po wybudowaniu kanalizacji w miejscowości Burdąg, Waplewo i częściowo w połowie Małszewa udało się bardzo oczyścić to jezioro, znacznie oczyściło się, ładniejsza woda się zrobiła i zaczęło przyjeżdżać więcej turystów” – mówi Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno.

Zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2024 roku. „Długość sieci wodociągowej wynosi 4,3 km, długość sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej 3,5 kilometra, w tym jest jeszcze 26 hydrantów przeciwpożarowych oraz 4 przepompownie ścieków” – wymienia Mariusz Kulas, kierownik referatu rozwoju i ochrony środowiska w Urzędzie Gminy w Jedwabnie.

Koszt budowy nowej sieci to prawie 3 miliony 300 tysięcy złotych. Inwestycja w 95 procentach jest finansowana z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.