WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ...

Nowa odsłona rynku w Nowym Mieście Lubawskim

NOWE MIASTO LUBAWSKIE
Zrewitalizowany rynek w Nowym Mieście Lubawskim już otwarty.

Zakończyła się największa inwestycja w Nowym Mieście Lubawskim – rewitalizacja rynku. Jej ukończenie było niezwykle wyczekiwane przez mieszkańców, dlatego otwarcie miało uroczystą oprawę. To reprezentacyjne stanowi teraz prawdziwy powód do dumy. „Jestem rzeczywiście dumny, ta inwestycja nam się bardzo udała. Była trudna, uciążliwa dla mieszkańców, dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w rynku, ale myślę, że osiągnęliśmy swój cel – rynek będzie przyjazny dla mieszkańców miasta i myślę, że tu będzie tętniło życie” – mówi Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego.

Koszt tej inwestycji to 11 mln złotych, z czego połowa pochodziła ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020 przeznaczonych na realizację Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Miast Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Przynależność Nowego Miasta Lubawskiego do Sieci Miast Cittaslow i współpraca z samorządem województwa przyniosła wymierne efekty. „Potrzeba jest takiego uspołecznienia, takiego po prostu porządku i harmonii wokół tych pięknych rynków, zabytków, kamieniczek i rewitalizacja, która ma charakter rewitalizacje społeczna, ale przy tej okazji buduje się również infrastrukturę, bardzo dobrze zafunkcjonowała w Sieci Miast Cittaslow. Nowe Miasto Lubawskie również jest w tej sieci i bardzo systematycznie i bardzo konsekwentnie korzysta z tych środków” – podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Rynek stał się miejscem przyjaznym, sprzyjającym spotkaniom i wypoczynkowi. Z całą pewnością zieleń oraz zamontowane elementy małej architektury wpływają pozytywnie na wygląd i estetykę centrum miasta, które zyskuje nową funkcję reprezentacyjno-rekreacyjną. Szerokie chodniki umożliwiają powstawanie letnich ogródków gastronomicznych, a brak wysokich krawężników tworzy przestrzeń przyjazną dla pieszych, w tym osób z niepełnosprawnościami. „Jest fontanna, której wcześniej nie było tu, myślę, ze atrakcyjność tej fontanny przyciągnie chociażby w godzinach popołudniowych, wieczornych młodzież, też dzieci, że mieszkańcy będą chcieli tu spacerować. Jest więcej zieleni, niż było do tej pory, jest też przyjazna infrastruktura, jeśli chodzi o chodniki, jezdnie, bowiem zlikwidowaliśmy tzw. krawężniki. Uzyskaliśmy duży plac na organizację imprez kulturalnych, wystaw, wernisaży, koncertów niedużych, uporządkowane zostały miejsca parkingowe – jest po prostu estetycznie, poukładane i cel został osiągnięty taki jaki sobie zakładaliśmy” – mówi burmistrz Józef Blank.

Uroczystości zakończyło spotkanie w zrewitalizowanym dawnym kościele ewangelickim, czyli kinoteatrze „Harmonia”,  gdzie na scenie Burmistrz Józef Blank wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej wręczył podziękowania osobom szczególnie zaangażowanym w realizację inwestycji pt. „Rewitalizacja Rynku w Nowym Mieście Lubawskim”.