Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ...

Bolesław Szczuka

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR
Swoje życie Bolesław Szczuka związał z wojskiem. Służył m.in. we Francji i w Afryce. Posłuchajcie jego historii, zachowanej w Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.

Bolesław Szczuka urodził się 12 listopada 1918 roku w Klinicach. Dziś to miejscowość Klińce w obwodzie briańskim w Rosji. Był synem Marii z domu Czerwonowskiej i Adolfa Szczuki. W wyniku epidemii szkarlatyny zmarły jego trzy siostry, natomiast Bolesław Szczuka wraz z bratem ledwo uszli z życiem. Podczas repatriacji w 1914 roku rodziców Bolesława wywieziono w głąb Rosji. Do kraju, do Baranowic, wrócili w 1922 roku.

Dzieciństwo pan Bolesław spędził w Baranowicach. W 1937 roku podjął pracę w Hucie „Kościuszko” w Chorzowie i  w Łucku, gdzie zajmował się budową wież radiowych. Wybuch II Wojny Światowej zastał Bolesława Szczukę w Łucku. Działania wojenne zmusiły go do przerwania pracy zarobkowej i powrotu pieszo do rodzinnych Baranowic. Zainspirowany audycjami radia „Wolna Europa” w 1940 roku wstąpił do Wojska Polskiego we Francji. Po zrezygnowaniu z przyjęcia obywatelstwa francuskiego, wyjechał do Anglii, gdzie ukończył angielską szkołę podchorążych i otrzymał nominację na stopień podporucznika.

Do Polski Bolesław Szczuka wrócił w 1947 roku. Dopłynął statkiem do Gdańska, później zamieszkał z rodziną w Toruniu. Po ślubie rozpoczął pracę w Przemysłowym Zjednoczeniu Budowlanym w Bydgoszczy, a następnie w Zjednoczeniu Budownictwa Rolniczego w Olsztynie. Po likwidacji firmy w Olsztynie założył własną pasiekę i przeprowadził się do Kronowa. Bolesław Szczuka pełnił ponadto funkcję sekretarza w Urzędzie Gminy Kronowo, potem w Urzędzie Gminy Lamkowo. Był przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Barczewie i kierownikiem działu gospodarki komunalnej Powiatowej Rady Narodowej.

Bolesław Szczuka zmarł 17 maja 2011 roku w Olsztynie. Jego opowieść zachowała się w Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.