WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ...

Zaułek botaniczny Kopernika

POWIAT OLSZTYŃSKI
To miejsce już przyciąga spojrzenia mieszkańców Olsztyna. Przy siedzibie Starostwa Powiatowego powstał Zaułek Botaniczny Mikołaja Kopernika.

W roku 2021 obchodzimy 500. rocznicę obrony olsztyńskiego zamku przed wojskami krzyżackimi. Polską stroną konfliktu dowodził wtedy Mikołaj Kopernik. Na pamiątkę tych wydarzeń władze powiatu olsztyńskiego postanowiły stworzyć wyjątkowe miejsce – Zaułek Botaniczny Mikołaja Kopernika. Posadzono w nim różne gatunki roślin, których wspólnym mianownikiem jest polski astronom. Wszystkie bowiem noszą jego imię. Ta, która najbardziej rzuca się w oczy, to z pewnością palma z rodzaju Copernicia.

Ten zaułek będzie służył mieszkańcom i turystom. To jest pierwsza palma, która powstała. Chodzi o sposób promocji miasta i chodzi o sposób promocji Warmii. Mikołaj Kopernik był Warmiakiem. Tu powstały jego dzieła, tu wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Tutaj lokował poszczególne miejscowości” – przypomina starosta olsztyński Andrzej Abako.

Specjalnie na otwarcie zaułku dr Beata Płoszaj-Witkowska z UWM wyhodowała nową odmianę klonu. „Zajmuję się hodowlą od 15 lat i poproszono mnie, czy byłaby możliwość wyhodowania takiej odmiany. A że tych klonów mam kilkadziesiąt, więc wyselekcjonowałam taką, która odpowiada Mikołajowi Kopernikowi” – mówi dr Płoszaj-Witkowska.

Zaułek Botaniczny Mikołaja Kopernika to kolejny po Sublimacie Winnym pomysł, by w strategii promocji powiatu wykorzystać postać wybitnego astronoma. „Sublimat Winny Mikołaja Kopernika, 500-lecie obrony Olsztyna przy dużym udziale Mikołaja Kopernika i teraz właśnie Zaułek Botaniczny. Stwierdziliśmy, że będzie to dosyć ciekawy element na trasie turystycznej i ogólnie dla naszych mieszkańców Olsztyna” – mówi wicestarosta olsztyński Joanna Michalska.

Zaułek Botaniczny Mikołaja Kopernika oficjalnie otwarto 21 maja. Nieprzypadkowo, bo 21 maja 1543 roku to prawdopodobna data śmierci astronoma.