WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ...

W hołdzie Wyklętym

URZĄD WOJEWÓDZKI
Oddali hołd tym, o których przez lata próbowano zapomnieć. W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego skazanych przez wiele lat na zapomnienie dziś żyje nie tylko we wspomnieniach starszego pokolenia. Dla młodych ludzi niezłomni bohaterowie sprzed lat są wzorem postaw patriotycznych. „Żołnierze wyklęci to są przede wszystkim autorytety, bohaterowie, którzy swoim przykładem pokazali nam, jak powinniśmy się zachować w czasie zagrożenia, pokazują nam, jakie są wartości” - mówi Marceli Rydzewski z organizacji Skauci Europy.

Właśnie do młodych ludzi, uczniów olsztyńskich szkół, którzy brali udział w uroczystościach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, popłynął tego dnia mocny przekaz – pamięć jest najważniejsza, bo buduje tożsamość narodową. „Kultywujemy, pielęgnujemy, przekazujemy młodzieży, bo oni po nas to odziedziczą, tę całą spuściznę, tę pamięć, te wszystkie wartości, które są patriotyczne i które stanowią podstawę tutaj naszego funkcjonowania w państwie” - podkreśla wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.

Apel pamięci żołnierzy wyklętych – wybranych postaci podziemia antykomunistycznego – przygotowali harcerze z ZHR, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, Społecznej Szkoły Podstawowej 101, oraz Bursy nr 2 w Olsztynie. Pieśni wykonali zaś uczniowie XII Liceum Ogólnokształcącego. Podczas uroczystości wspominano również antykomunistyczne organizacje młodzieżowe, działające m.in. w Olsztynie. „To jest fenomen przełomu lat 40. i 50. XX wieku. W całej Polsce powstało około tysiąca organizacji skupiających młodzież od czternastu do dwudziestu paru lat. Uczniowie, nastolatkowie, którzy nie pogodzili się z sowietyzacją i działali tak, jak tutaj w Olsztynie w podziemnej organizacji harcerskiej Iskra” - mówi dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pokazują, że pamięć o bohaterach sprzed wielu lat jest dziś żywa, a ich niezłomność stała się wzorem dla młodzieży.