WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ...

Nowe Miasto Lubawskie

CITTASLOW
Tu żyje się wolniej, ale wcale nie gorzej. Zaglądamy do Nowego Miasta Lubawskiego, jednego z miast sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach.

W Nowym Mieście Lubawskim żyje niemal 11,3 tys. mieszkańców. Od 2010 roku to miasto jest częścią Sieci Miast Cittaslow, dzięki czemu jego ważne punkty zmieniają się i zmieniać będą nie do poznania. Nowe Miasto Lubawskie pozyskało bowiem ok. 14 milionów złotych dofinansowania z Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow na realizację pięciu dużych projektów.

„W najbliższych dwóch latach planujemy realizację dwóch dużych zadań, pierwsze to rewitalizacja rynku nowomiejskiego, a drugie zadanie to przebudowa i remont dawnego kościoła ewangelickiego w celu utworzenia Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury” - informuje Damian Artuszewski, kierownik referatu inwestycji i mienia komunalnego w nowomiejskim magistracie. Do tego dodać należy jeszcze rewitalizację Parku Miejskiego przy ul. Narutowicza. Będzie wieża widokowa, utwardzone ścieżki, nowe oświetlenie i monitoring, zagospodarowany zostanie też dawny amfiteatr. Kolejny projekt to natomiast „Ogród Róż” przy ul. 3-go Maja. Tu planowane jest między innymi wygospodarowanie miejsca na scenę i wykonanie widowni na 200 miejsc oraz fontanny z podestem dla dzieci.

Efekty przynależności do Sieci Miast Cittaslow widać już teraz. Pierwszą zrealizowaną inwestycją wspartą środkami z Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji jest kompleksowa przebudowa Miejskiego Centrum Kultury i utworzenie w nim Manufaktury Zawodów Dawnych. „To jest pierwszy obiekt, który zrewitalizowaliśmy, przywróciliśmy go godnie dla mieszkańców” - mówi burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Józef Blank.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.