WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ...

104. rocznica powrotu Nowego Miasta Lubawskiego do Polski

NOWE MIASTO LUBAWSKIE
104 lata temu, 19 stycznia 1920 roku, Nowe Miasto Lubawskie powróciło w granice Polski.

19 stycznia 1920 roku, na mocy Traktatu Wersalskiego, Nowe Miasto Lubawskie, znane wtedy jako Nowe Miasto nad Drwęcą, powróciło w granice odrodzonej po latach zaborów Polski. To właśnie tamtego dnia, mieszkańcy powitali Wojsko Polskie na czele z por. Ryszardem Wybrańcem. Żołnierze zostali przywitani chlebem i solą, a następnie na ulicach Nowego Miasta Lubawskiego zawisły biało-czerwone flagi.

Aby uczcić te ważne wydarzenia, władze miasta na zrewitalizowanym rynku zorganizowały uroczystości upamiętniające 104. rocznicą powrotu do macierzy. „Staramy się, żeby to wydarzenie miało ładną oprawę, a pomaga nam w tym wizerunek i funkcjonalność zrewitalizowanego rynku. Cieszymy się, że przyciąga wielu uczestników, bo buduje to podstawy patriotyczne. Również tożsamość lokalną mieszkańców naszego miasta” – podkreśla Damian Artuszewski, zastępca burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego.

Uroczystość rozpoczął przemarsz kompanii honorowej 4. Pułku Chemicznego z Brodnicy. Następnie po przekazaniu flagi narodowej przywitano przybyłych gości, a także odśpiewano piosenkę o Nowym Mieście. Nie zabrakło również salwy honorowej, która upamiętniła minione wydarzenia. „Dziś, jak 104 lata temu, w samo południe, z dumą i wdzięcznością zwracamy się ku przeszłości, celebrując ten historyczny moment. Powrót Nowego Miasta Lubawskiego do macierzy to wyraz wyjątkowej determinacji i miłości do Ojczyzny, której dzisiaj cieszymy się owocami” – mówi wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer.

104. rocznica powrotu Nowego Miasta Lubawskiego w granice Polski pokazała, jak ważne jest pielęgnowanie wartości patriotycznych i pamięć o lokalnej historii.