WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ...

Piękny, ale obcy

KOPERNIK.TV
Szop pracz - inwazyjny gatunek stwarzający zagrożenie dla naszej rodzimej fauny, dotarł na Warmię i Mazury.
{Szop pracz - inwazyjny gatunek stwarzający zagrożenie dla naszej rodzimej fauny, dotarł na Warmię i Mazury.}

Jak dowodzą badania szop pracz jest dużym zagrożeniem szczególnie dla populacji żółwia błotnego, gągoła i nurogęsi. Na terenie Nadleśnictwa Olsztynek występuje żółw błotny, z uwagi na zagrożenie wyginięciem tego gatunku, pojawienie się i oddziaływanie szopa na liczebność żółwi może okazać się bardzo destrukcyjna.

Szop pracz występuje naturalnie w Ameryce Północnej. Gatunek ten został sprowadzony do Europy jako zwierzę futerkowe. Ponadto został introdukowany w Niemczech i Rosji. W Niemczech zaaklimatyzował się i stamtąd rozpoczęła się kolonizacja Europy. Szop występuje w Polsce od początku lat 90. XX wieku. W szczególności opanowana została zachodnia część kraju (województwa: lubuskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie). Szopy kolonizują stopniowo pozostałą cześć Polski, w tempie 80-100 km/5 lat.
Szop posiada charakterystyczne cechy: na wysokości oczu czarną smugę oraz jasne pierścienie na puszystym ogonie. Ilość pierścieni wyraźnie odcinających się od tła wynosi przeważnie od 4 do 7. Żyje od 6 do 16 lat. Jest wszystkożerny – odżywia się ssakami, ptakami, płazami, gadami, rybami, owocami.
Aktywny głównie nocą, zimą przy temperaturze poniżej -10°C może nie opuszczać kryjówki nawet przez miesiąc. Kryjówki szopów mogą być bardzo różnorodne w zależności od dostępności: dziuple, nory innych ssaków, wszelkiego rodzaju budynki. Naturalnymi jego wrogami są wilk i ryś.